Domain Satış ve Bilgilendirme Platformu - Domain - Domain Satış - Domain Sat - Domain Haber - Alanadı - Domain Kaç Para Eder
En Cok Takip Edilen
Domainler
.tr Domain Kayıt Operatörleri Hakkında
2011-07-12
.tr Domain Kayıt Operatörleri Hakkında

Kayıt Otoritesi (Registry) nedir?

Kayıt otoritesi, ".tr" uzantılı alan adı tahsis ve destek işlemlerini yürütmekte olan Nic.tr (".tr" Alan Adları) Yönetimi'dir.
Kayıt Operatörü (Registrar) nedir?
Kayıt otoritesi Nic.tr (".tr" Alan Adları) Yönetimi ile Kayıt otoritesi - Kayıt operatörü (Registry-Registrar)" iş modeli kapsamında imzalanmış resmi sözleşme ile ".tr" uzantılı alan adları kaydı gerçekleştirme yetkisi verilmiş olan firmalardır. Bu firmalar "Nic.tr Onaylı Kayıt Operatörü" olarak hizmet vermektedir.
"Kayıt otoritesi - Kayıt operatörü (Registry-Registrar)" iş modeli nedir?
Alan adları tek bir elden kayıt edilmekte olup kullanım kolaylığı, hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti gibi nedenlerle kayıt operatörleri ile çalışılmaktadır. Bazı ülkelerde yalnızca kayıt operatörü aracılığı ile alan adı kaydı yapılabilirken bazı ülke uygulamalarında hem doğrudan kayıt otoritesinden hem de dolaylı olarak kayıt operatörü firmalar aracılığı ile alan adı tahsisi yapılabilmektedir.
".tr" Alan Adları için Kayıt Operatörü olarak atanan firmalar hangi kriterlere dayanılarak seçilmiştir?
Nic.tr (".tr" Alan Adları) Yönetimi, bünyesinde devam eden ".tr" uzantılı alan adları tahsisinin, mevcut kurallar dahilinde ve "Registry-Registrar (Kayıt otoritesi - Kayıt operatörü)" iş modeli uygulamaları ile yaygınlaştırılması kapsamında, idari, mali ve teknik açıdan yeterliliklerin değerlendirilebileceği 'Ön Yeterlilik Kriterleri' belirlenmiştir.

Çok sayıda ".tr" uzantılı alan adı satışı ve müşteri hizmeti verme talebini ileten 22 firma ile görüşülmüş ve bu firmalar arasından 13 (onüç) firma ile ".tr" Alan Adları için Kayıt Otoritesi - Kayıt Operatörü (Registry - Registrar) Yetkilendirme ve Alan Adı Satışı Sözleşmesi" imzalanmıştır. Söz konusu (aktif) firmaların bilgilerine "Kayıt Operatörlerimiz" sayfasından ulaşılabilmektedir.
Kayıt Operatöründen alan adı almak ne gibi farklar yaratmaktadır?
1.Nic.tr onaylı kayıt operatörü (registrar) olarak çalıştığınız firma, alan adının idari, ödeme ve teknik sorumlusu yerine atanmaktadır. (Alan adının kullanım hakkı (ücreti ödendiği sürece) alan adı sahibine aittir.)

2.Tercih edilen Kayıt Operatörü, kendi sisteminde, alan adı sahibini idari, ödeme ve teknik sorumlusu olarak tanımlayabilir. Ancak, Nic.tr tarafından (sistem gereği) idari, ödeme ve teknik konularda, tek sorumlu Kayıt Operatörü' dür.

3.Bu sistemde alan adları ile ilgili yapılan ödemelerin faturaları kayıt operatörü firma adına kesilir ve fatura ilgili firmaya iletilir.

4.Nic.tr tarafından ".tr" uzantılı alan adı işlemleri ile ilgili iletilen e-postalar (domreg@nic.tr) bu sistemde son kullanıcıya iletilmemektedir.

5.Bu sistem aracılığıyla iletilen alan adı işlem talepleri (sistem gereği) daha hızlı sonuçlanmaktadır.

Alan adımın sorumluları servis sağlayıcı firmam olarak görülüyor.
Bu durum herhangi bir sorun yaratır mı?
Bu sistemde kayıt operatörleri, sorumlu kodları ile temsil edilmekte ve sorumlusu oldukları alan adlarının idari, teknik ve ödeme sorumluları olarak atanmaktadır. Kayıt operatörleri alan adı sahibi değildir. Yapılan tüm alan adı işlemlerinde alan adı sahibinin izni esastır. Alan adı sahibi dilediğinde çalıştığı kayıt operatörünü değiştirebilmektedir.
B2B sisteminde alan adı transferi nasıl yapılmaktadır?
Alan adı sahibinin Kayıt Operatörü'nü değiştirmek istemesi durumunda transfer süreci başlatılmaktadır.

B2B sisteminden aldığım alan adımı 3. kişi ya da kuruluşlara devredebilir miyim?
".tr" Ülke kodlu alan adlarının satışı, kiralanması ve devri yasaktır. Alan adının devri, alan adı tahsisine esas teşkil eden belgelendirilmiş hakların devri halinde mümkündür.

Alan adlarının satışı, kiralanması ve devrinin tespiti halinde ilgili alan adı sahibine ait alan adlarının tamamı iptal edilir.

Konu ile ilgili eleştiri, öneri ya da şikayetler aşağıda yer alan adrese yazılı olarak iletilebilir.

Yazı içeriğinde, "yazı tarihi", "kişi ya da kurum bilgisi", eksiksiz olarak yer almalıdır. Ayrıca, sorunsuz iletişimin sağlanabilmesi için başvuru sahibinin ya da yazıyı ileten şahsın "ad soyad", "telefon", "e-posta" ve "posta adresi" bilgilerinin ilgili yazıda yer alması önemle rica olunur.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İlgili Posta Adresi;

Nic.tr (".tr" Alan Adları) Yönetimi
ORTA DOĞU TEKNİK UNİVERSİTESİ
Enformatik Enstitüsü
B Blok - Zemin Kat
İnönü Bulvarı
06531
ANKARA - TÜRKİYE
Jenerik ve Projelik domain bilgi platformunda sende  domain sat  Anasayfa  ||   Haberler  ||   Domain Sat  ||   Ãletiþim Alan Adlari hususunda bilgi edinmek icin domain blogu'nu kullanabilirsiniz...
www.domainhane.net | bilgi@domainhane.net
...
©