Domain Satış ve Bilgilendirme Platformu - Domain - Domain Satış - Domain Sat - Domain Haber - Alanadı - Domain Kaç Para Eder
En Cok Takip Edilen
AlanAdı ve Değeri

DOMAİN HAKKINDA

Domain (Alan Adı) Nedir?
Alan adları, Internet üzerinde bulunan bilgisayar veya web sitelerinin adresini belirlemek için kullanılan IP (Internet Protokol) numarasını tanımlayan isimlerdir. Internet kullanıcıları, bilgisayar veya web sitelerine sayısal adreslerini bilmelerine gerek kalmadan alan adı aracılığıyla ulaşabilirler. Örneğin, bir kullanıcı www.alanadınız.com adresine tıkladığı zaman, web sitenizin bağlı olduğu Internet Protokol adresine yönlenecektir.

Alan adı Tescili Nedir ?
Bir web sitenizin olabilmesi için öncelikle firmaniz.com şeklinde bir isim belirlemeniz gerekmektedir. Belirlediğiniz bu ismi (Alan adı) kullanabilmeniz için alan adını kendi adınıza tescil ettirmeniz gerekmektedir. ALan adı tescil servisi bu hizmeti kapsamaktadır. Alan adları satın alınamazlar, sadece belirli bir kullanım süresi için tescil edilebilirler (minimum 1 yıl). Alan adınızı tescil süresi bitiminde yenilemediğiniz taktirde alan adınızı bir başkası tescil edebilir. Web sitenizi daha sonra oluşturmak istiyorsanız tescil ettirdiğiniz alan adı için daha sonra da hosting hizmeti satın alabilirsiniz.

JENERİK NEDİR ?

Jenerik Domain Nedir?
Kimi zaman domain satışlarında bir vurgulama yapılıyor "jenerik domain satışı" diye.

Aslında ingilizcede Generic den gelen bu "Jenerik" kelimesinin bi çok farklı anlam ve kullanım alanı var.Ancak Biz Jenerik domain kısmını inceleyeceğiz.

Aslında akademik açıdan her nekadar "genel isim" demek gibi dursada" stabil bir tanımı yok.Bu yüzden örneklemeler ile tanımlamaya çalışacağız.

Örnekler;

istanbul.com = Jenerik.

istanbulhaber.com = jenerik değil.

ahmet.com = jenerik

ahmetinsitesi.com = jenerik değil

elma.net = jenerik

elmaci.com = jenerik değil

Proje'mde neden Jenerik Domain kullanmalıyım ?
Jenerik isimler kolay akılda tutulur, değerleri hiç bir zaman düşmez, belki Reklama vereceğiniz 1 Aylık 10000 ytl'yi
Jenerik Domain kullanarak 5000 hatta 2000'ye bile düşürebilirsiniz.

DOMAİN DEĞERİ

Kelime anlamı ‘domaine değer biçme’ olan domain appraisals, özellikle yurtdışında domain satımları öncesi profesyonelce yapılan bir işlemdir. Bir domainin değerlendirilmesinde belli başlı kıstaslar vardır. Bunlara ayrıntılı bir şekilde bakarsak:
1.Domainin karakter sayısı.
Domain ne kadar az karakterli ise o kadar değerlidir.
2 karakterliler 3 karakterlilerden, 3 karakterliler de 4 karakterlilerden daha değerlidir.
N: Number (sayı), L:Letter(harf) olmak üzere genel domain değer şablonu şöyledir. (Kaynak)
NN
LL
LN
NL
NNN
LLL
L-L
N-N
L-N
N-L
LLN
NNL
LNN / NLL
LNL / NLN
Yukarıdaki sıralama genel bir değerlendirmedir. Harflere veya kelimenin anlamına göre bu değer değişebilir.
Örnek olarak 3 harfli USA.com 2 rakamlı 27.com’dan daha değerlidir.

2.Domainin uzantısı.
Tüm dünyadaki domain piyasasının ortak anlayışına göre genel domain uzantısı şöyledir:
com > net > org >biz / info > us
Bu sıralama da genel bir değerlendirmedir. Örnek olarak çok fazla bir değeri olmayan .me uzantılı domainler için anlamlı bir ikileme yapılırsa domain çok değerlenir (Örnek: copy.me, share.me gibi)
Ayrıca, her ülkenin kendi yerel dilindeki domainlerin kendi ülke uzantılarındaki domainler de değerlidir. Örnek: Seeriese.de (Almancada gezi demektir.)

3.Domainde bulunan harflerin değeri.

Özellikle 5 harften az karakterli domainler için genel bir harf değer tablosu vardır. (Kaynak)

super premium (süper değerliler)
e i o a c s

premium (değerliler)
r t p b n m d l

low quality premium (düşük kalite değerliler)
f g h

orta
u k

orta-değersiz
w j v

değersizler (non-premium)
q x y z

4.Domainin jenerik olup olmadığı.
Jenerik domainler herkese hitap ettikleri ve akılda kalıcı oldukları için değerlidirler. Peki hangi domainler jeneriktir: (Kaynak)
Jenerik domain, Fransızca’da ‘générique domaine’, İngilizce’de ‘generic domain’ kelimeleri ile ifade edilen bir terimdir. Özellikle Türkiye’deki domain satış platformlarında hakkında çok konuşulan ve çokça yanlış yapılan bir konudur. Bir domainin jenerik olması için gereken başlıca hususlar şunlardır:
·Çekim eki alan kelimeler jenerik değildir.

Oyun jeneriktir, oyunlar jenerik değildir.
Haber jeneriktir, haberlerjenerik değildir.

·Kelime yapım eki alıp başka bir kelime hâline gelmişse yine jeneriktir.


Oyun jeneriktir, oyuncu da jeneriktir
Göz jeneriktir, gözlük jeneriktir, gözlükçü jeneriktir, gözlükçülük de jeneriktir.
Çiçek jeneriktir, çiçekçi de jeneriktir.
Yaşam jeneriktir, yaşamak da jeneriktir.


·Türkçe’de gerek konuşma gerekse yazma hayatımıza köklü bir şekilde yerleşen kelime grupları da jenerik olarak adlandırılır.

Cep Telefonu jeneriktir. Kameralı telefon jenerik değildir.


·Bir kelimenin jenerik olup olmadığını anlamak için kullanılacak en kolay yöntem kelimeyi Türk Dil Kurumu sözlüğünde aramaktır.

·Jenerik domain demek, mutlaka güzel ve para eden domain anlamına gelmez. Şuan binlerce Türkçe jenerik domainin (com, net, org) uzantıları boştur. Ancak gerek kelimenin kullanım alanının darlığı gerekse proje yapılabilme potansiyelinin olmaması yüzünden çok bir değerleri yoktur.


·Jenerik domain tabiri uzantıdan bağımsızdır.

Oyun.cn domaini de jeneriktir. Elbette uzantının önemi büyüktür ancak uzantı jenerikliğe etki eden bir kavram değildir.


5.Domainin keyword olup olmadığı.
Türkçeye anahtar kelime olarak çevrilen keyword domain tabiri, domainin arama motorlarında çok aranması demektir. Örnek verecek olursak oyunlar kelimesi çok aranan bir keyword domaindir. Bir domainin Google’da aylık ortalama ne kadar arandığını bulmak için bu Google Adwords Keyword Tool kullanılabilir.

6.Domainin yaşı.
Domainin kayıt tarihi de dikkate alınacak bir kıstastır. Hiçbir özelliği olmayan bir domain yaşından dolayı az da olsa bir değere sahiptir.

Tüm bu değerlendirme kıstaslarının yanı sıra eğer domain daha önce site olarak kullanılmışsa şu değerlere de bakılabilir.


7.Domain Page Rank değeri.
8.Domainin backlink sayısı.
9.Domainin Alexa değeri.

Ayrıca domainde bulunan - (tire) de değeri düşüren bir unsurdur.

Son olarak domain appraisals ile site appraisals aynı şey değildir. Günlük 10.000 hitli sitenin domain appraisalsı olmaz, site appraisalsı olur. Mesela, izlesene.com gibi domain için sitesi olmadan yapılacak bir değerlendirmede çok bir değer verilmez ancak şuan Türkiye’deki en büyük video sitesi olduğu için değeri milyon dolar seviyesindedir.
Ayrıca, bir domaini biz beğenmesek de bu değerleri göz ardı ederek bir değerlendirme yapamayız. Örnek verecek olursak qqq.com domainini beğenmeyebiliriz ama bu domainin LLL.com olmasından dolayı bir değeri vardır. Ve domain appraisals’ta, bir domain için: ‘site yapılırsa çok para eder’ gibi bir değerlendirme yapılmaz. Domain appraisals’ta sadece domain değerlendirilir.
Umarım bu bilgiler Türkiye’de domain appraisals konusunda yapılan yanlışları bir nebze olsun giderir.

Alıntı : domainusta.com